Czy sprawozdanie podpisuje cały zarząd?
Co do zasady TAK.
Należy jednak pamiętać o tym, że członek zarządu może odmówić złożenia podpisu. W tym wypadku ustawa o rachunkowości w art. 52 ust. 2 zawiera szczegółowe informacje na temat sposobu udokumentowania takiej odmowy.
Ponadto Ustawa z dnia 14 października 2021 r. o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw wprowadziła możliwość podpisu sprawozdania finansowego przez co najmniej jedną osobę w przypadku, w którym organ jest wieloosobowy.
Wprowadzony ust. 2b art. 52 Ustawy o rachunkowości wprowadził mechanizm polegający na złożeniu przez członków zarządu niepodpisujących sprawozdania finansowego oświadczenia, które wskazuje na to, iż sprawozdanie finansowe spełnia wymagania przewidziane w ustawie.
Załóżmy zatem, iż w skład zarządu zagranicznego podmiotu wchodzą 3 osoby. Dwóch obcokrajowców oraz obywatel Polski posiadający podpis PUAP. W takim przypadku wystarczającym będzie złożenie podpisu pod sprawozdanie finansowym wyłacznie przez jednego członka zarządu przy uwzględnieniu wymogów dotyczących złożenia dodatkowego oświadczenia.
Z naszych doświadczeń wynika, iż niewiele jednostek skorzystało z tego rozwiązania. Jest to o tyle zaskakujące, że mechanizm ten pozwala na uproszczenie procedury podpisywania sprawozdań finansowych przez cudzoziemców, którzy byli zmuszeni do wizyty w polskim konsulacie lub u notariusza celem uzyskania profilu zaufanego PUAP lub podpisu kwalifikowanego.
Od naszych Klientów pojawiło jednak pytanie na temat kolejności podpisywania takiego sprawozdania finansowego. Interpretacja przepisów Ustawy o rachunkowości wskazuje, iż kolejność składania podpisów powinna przebiegać następująco:
- Pierwszy podpis pod sprawozdaniem finansowym składa osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych. Jest to o tyle istotne, że oświadczenie członków zarządu niepodpisujących sprawozdania finansowego wskazuje datę i godzinę podpisania sprawozdania finansowego przez tę osobę.
- Kolejnym dokumentem jest oświadczenie, które można podpisać w sposób tradycyjny, tj. w formie papierowej lub w formie elektronicznej. Oświadczenie podpisują członkowie zarządu, którzy nie będą podpisywali sprawozdania finansowego XML.
- Ostatnim podpisem kończącym procedurę podpisywania jest podpis członka zarządu. Podpis ten, tak jak dotychczas, składa się elektronicznie pod dokumentem XML podpisanym przez osobę wskazaną w punkcie.
Przy przeprowadzeniu tej procedury należy pamiętać o złożeniu oświadczenia w KRS razem ze sprawozdaniem finansowym.
Link do nowelizacji:
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20210002106/T/D20212106L.pdf
Autorem tekstu jest Tomasz Karpiński | Biegły rewident